poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Roślinne plot inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty najczęściej spełniają role ogrodzenia, choć nierzadko służą tez za ozdobę. Zazwyczaj takie ogrodzenia z plastiku buduje się w nasłonecznionych miejscach, w których szybko wzrastają oraz mocno gęstnieją. Wiele uroku maja tez takie żywe ogrodzenia, które prowadza poprzez cieniste zaułki parku. Ciemna zieleń liści z transparentna gdzieniegdzie plątanina gałązek czy tez kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazki, zaś rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego płotu, warunki które przeważają w ogrodzie, również nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często tez bujnie rozkwitają, jednak potrzebują także mnóstwo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie Winylowe zdołają być bardzo wysmukłe, aczkolwiek należny je cyklicznie wycinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie tworzy się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi susze,
•szybko kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ładnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony ogrodu, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia PVC stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy wiele miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz