środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy ogrodzenia te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, trywialnej obróbce i względnie niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź wstępnie obrabia, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe na plot i bramę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na ogrodzenia plastykowe na plot i furtę ze sztachetek, przybierają one wtedy rozmaite odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż kroi się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również ciąć na sześciany o regularnych konturach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nietypowych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia plastykowe używa się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz ogrodzenie PVCOrneta na ogrodzenie i bramkę sztachetowa konstruuje się z skał różnego zarysu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kafli o niesymetrycznych obrysach, należy je właściwie łączyć tzn. tak, żeby forma każdego kolejnego scalał się z poprzedzającym. Aby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają też mchem oraz wodorostami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane firmy polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, żeby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz