wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty z drewna

Trwałe ogrodzenia drewniane

Niepoprawnie konserwowane płoty z drewna błyskawicznie się niszczą i mogą nieodwracalnie zgubić swój dotychczasowy urok i cechy. Decydując się na używanie drzewa na ogrodzenie należałoby poznać sposoby konserwacji i konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas zdołamy cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelakie prace konserwujące płot z drewna należy zacząć od właściwego oraz skrupulatnego przygotowania materiału na ogrodzenie, ponieważ od tego zależy wynik finalny naszych prac. Przed zastosowaniem produktów do protekcji i ozdoby sztachet z drewna niezbędne jest oszacowanie, czy drewno jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga objawów biokorozji. Nie wcześniej niż po zwieńczeniu obróbki drzewa na płot możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku surowego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu technicznego, który zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz owadami. Kiedy konserwujemy już nasze ogrodzenie przed progresem biokorozji, powinno się nanosić następne preparaty, jakie ochronią je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli pragniemy utrzymać naturalny odcień drewna naszego ogrodzenia, winniśmy użyć achromatyczny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu określonego koloru, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący czy też lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zakonserwuje płot od środka, ale nie utworzy na jego powierzchni zabezpieczającego filmu. Ochronione w ów sposób płot pozostanie matowe oraz przyjemne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej i trwalszej ochronie płotu, winniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, który efektywniej niż w wypadku impregnatu kamufluje płot przed ujemnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać aby ogrodzenia z drzewa były trwałe należy przeznaczyć im wiele uwagi i opieki.

Zgoła inaczej jest w wypadku płotów z plastiku. Ów wariant ogrodzeń jest w pełni wytrzymała na czynniki atmosferyczne przez co nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia PCV nie ulegają również biokorozji więc służą swoim właścicielom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz